25.05
2016
Ko par Latviju raksta ārvalstu mediji? 2016. gada janvāris – aprīlis

Ko par Latviju raksta ārvalstu mediji? 2016. gada janvāris – aprīlis

Lai uzzinātu, ko par Latviju raksta ārvalstu prese, Latvijas Institūts regulāri apkopo starptautisko mediju publikācijas par dažādiem ar Latviju saistītiem tematiem. Ārvalstu mediju pārskatā iekļauti lielākajos pasaules medijos publicētie raksti no 2016. gada janvāra līdz aprīlim, kuri domāti starptautiskai auditorijai, kas lasa angļu, franču, krievu, vācu, spāņu valodās. Analizēti arī materiāli no mazākiem medijiem kaimiņos lietuviešu un igauņu valodā.

Gada pirmajos četros mēnešos aplūkotas 1903 publikācijas. No kopējā materiāla skaita 28.9% materiālus veidojuši Krievijas mediji, tam seko Lietuvā (19.86%) un ASV (11.19%) reģistrētos mediju uzņēmumos veidotas publikācijas. No aplūkotajām publikācijām 29.55% bija ar pozitīvu ievirzi, 25.46% negatīvu ievirzi, bet neitrāli Latvija atspoguļota 44.99% gadījumu. No 550 publikācijām, kuras saistībā ar Latviju veidojuši Krievijas mediji, 28 ir ar pozitīvu ievirzi, 224 ar negatīvu un 298 ir neitrāli vērtēti materiāli. Savukārt no Lietuvas mediju veidotajām publikācijām šajā laika posmā 163 ir pozitīvas, 49 negatīvas un 166 neitrālas.

Visvairāk ārvalstu mediju materiāli, kuros atspoguļota Latvija, veidoti par iekšlietu jomu (24.49%). Tajos plaši atspoguļota imigrācija no Tuvo Austrumu zemēm, kā arī patvēruma meklētāju uzņemšanas procedūras Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Tāpat Latvijas vārds parādās materiālos, kuros diskutē par obligātajam patvēruma meklētāju kvotām ES. Ārvalstu mediji aplūkojuši arī Latvijā pieņemtos likumus par musulmaņu apģērba nēsāšanu sabiedriskā vietā. Nākamā joma, kurā bieži parādījies Latvijas vārds ir sports (16.51%). Visbiežāk Latvija pieminēta saistībā ar latviešu basketbolista Kristapa Porziņģa gaitām Nacionālajā basketbola asociācijā. Pēc sporta tēmas seko ārlietas (11.45%), ekonomika un finanses (10.99%) un drošība (8.18%). Ārvalstu medijos joprojām ziņo par Latvijas ekonomisko izaugsmi, analizējot ekonomikas tendences un jaunākās izmaiņas. Drošības jomā, īpaši ASV un Vācijas lielākajos medijos, ziņo par NATO darbībām tās dalībvalstīs Austrumeiropā – militāro spēku nosūtīšanu uz Baltijas reģionu, militārās mācības un diskusijas par Krievijas agresīvo ārpolitiku.

 

Foto: Valts Kleins

vairāk

23.05
2016
Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studenti iesaistās Latvijas tēla veidošanā

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studenti iesaistās Latvijas tēla veidošanā

Latvijas Institūta (LI) direktore Aiva Rozenberga ar kolēģiem pirmdien, 23. maijā tikās ar Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes (LU SZF) studentiem, lai “Latvijas stāstu darbnīcā” apspriestu ar Latvijas popularizēšanu ārvalstīs saistītus jautājumus un uzzinātu studentu skatījumu par stāstiem un vēstījumiem, ko izmantot Latvijas ārējā komunikācijā.
LU SZF studenti uzskata, ka pasaulē jāstāsta mūsu veiksmes stāsti par cilvēkiem, uzņēmumiem un sportu. Svarīgi ir runāt nevis par vietām, kas ir jāredz, bet par lietām, kas jāpiedzīvo. Par latviešiem studenti saka šādi: “Latvietis ir kā sīpoliņš - tāds vēss, bet kopumā ir jau OK”. Latvija ir svētku zeme, kur vasarā ik nedēļas nogali norisinās dažādi svētki, kuros var piedalīties gan klātienē, gan virtuāli, jo viss, kas Latvijā notiek, ir atrodams internetā, un tas ir īpaši raksturīgs Latvijai. Studenti uzsvēra arī to, ka latviešu folkloras zīmes ir skaists dizaina elements, ko daudzi Latvijā izmanto dažādos mūsdienīgos veidos, kā arī to, ka ziedu pasniegšana Latvijā ir ļoti svarīga – katram dzīves gadījumam ir savas tradīcijas kā un kādi ziedi jāpasniedz.
“Latvijas stāstu darbnīcas” jau notikušas Ventspils Augstskolā, Vidzemes Augstskolā, Liepājas Universitātē un Latvijas Universitātē. Arī Latvijā studējošajiem ārzemju jauniešiem Latvijas Institūts sarīkojis pirmo “Latvijas stāstu darbnīcu” ar nosaukumu “Stories of Latvia”, kas notika 9. maijā radošās darbības nedēļas “Radi! 2016” ietvaros.

Attēli no Latvijas stāstu darbnīcas: https://flic.kr/s/aHskzFHk5h

vairāk

18.05
2016
Latvijas Institūta pārstāvji tiksies ar sadarbības partneriem Liepājā un Aizputē

Latvijas Institūta pārstāvji tiksies ar sadarbības partneriem Liepājā un Aizputē

Lai veicinātu Latvijas radošo industriju starptautisko atpazīstamību, ceturtdien, 19. maijā Latvijas Institūta (LI) direktore Aiva Rozenberga kopā ar kolēģiem piedalīsies dažādos pasākumos ar nevalstisko organizāciju, radošo industriju, akadēmiskās vides un pašvaldību pārstāvjiem Liepājā un Aizputē.

Liepājā A.Rozenberga uzstāsies Liepājas Universitātes rīkotās 19. starptautiskās konferences “Sabiedrība un kultūra: lokālais un globālais” atklāšanā, un kopā ar LI sabiedrisko attiecību speciālistu Kasparu Rūkli vadīs “Latvijas stāstu darbnīcu” studentiem, kas nesen atgriezušies, vai nākotnē plāno doties apmaiņas studijās uz ārzemēm. Paredzēta arī tikšanās ar Liepājas Domes un Liepājā strādājošo radošo industriju kolēģiem, lai pārrunātu konkrētas idejas, kā Liepājas sasniegumus popularizēt ārvalstīs.

Aizputē LI pārstāvji tiksies ar nevalstiskajām organizācijām – mākslinieku rezidenci “Serde”, jauniešu “Ideju māju” un biedrību “Tuesi.lv”, kuras veidotos materiālus LI jau izmantojis savā komunikācijā. Satikšanās Aizputē notiks jaunā uzņēmēja Sandra Štāla beķerejā, kas ir attēlota biedrības “Tuesi.lv” videostāstā un LI sociālajos medijos sasniegusi plašu auditoriju visā pasaulē. LI plāno turpināt sadarbību ar “Tuesi.lv” un izmantot biedrības simtgades projektā veidotos materiālus arī turpmāk. 

vairāk

12.05
2016
Prezentācija par Latviju ķīniešu un vācu valodās

Prezentācija par Latviju ķīniešu un vācu valodās

Tuvojoties Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu un Ķīnas sadarbības formāta 16+1 plānotajiem pasākumiem Rīgā, Latvijas Institūts (LI) ir sagatavojis prezentācijas ar svarīgākajiem faktiem par Latviju tulkojumu ķīniešu valodā.

“Latvija. Iepazīsti to!” ir vispārēja prezentācija par Latviju, īss kopsavilkums par Latvijas svarīgiem sociāliem, ekonomiskiem, vēsturiskiem un kultūras aspektiem. Nu jau esošajam prezentāciju klāstam angļu, franču un krievu valodās ir nākusi klāt arī vācu valoda. Prezentācijas iespējams iegūt brīvai izplatīšanai un izmantojamas tematiskās valsti prezentējošās Eiropas un pasaules līmeņa ekspozīcijās un izstādēs, kā arī starptautiskās valsts un privātā sektora organizētās konferencēs un pasākumos valstī un ārpus tās.

No 16.–17. maijam Rīgā notiks Centrālās un Austrumeiropas valstu un Ķīnas sadarbības formāta 16+1 transporta ministru un biznesa konference, kuras mērķis ir sekmēt Centrālās un Austrumeiropas valstu aktīvāku sadarbību transporta un loģistikas jomā. Šim notikumam sekos arī citi nozīmīgi pasākumi kā valdību vadītāju samits un biznesa forums.

Drīzumā LI sagatavotā prezentācija būs pieejama arī spāņu un itāļu valodās.

Prezentāciju iespējams apskatīt un lejuplādēt mūsu portāla www.li.lv sadaļā “Pakalpojumi” un informatīvajā portālā www.latvia.eu.

vairāk