04.04
2018
Ārvalstu mediji aktīvi atspoguļo Latvijas simtgadi

Ārvalstu mediji aktīvi atspoguļo Latvijas simtgadi

Šī gada sākumā Latvijas institūts organizējis visdažādākās ārvalstu žurnālistu vizītes, kurās Latvijas simtgade aplūkota gan caur mākslas un kultūras, gan mūsdienu modes un militārās vēstures prizmu. Gada pirmajos mēnešos Latvijā viesojušies žurnālisti no Lielbritānijas, Vācijas, Francijas, Ungārijas, Moldovas, Ķīnas, Japānas un Šveices.
 

Lielākā daļa mediju vizīšu organizētas saistībā ar kādu Simtgades ietvaros plānotu notikumu ārvalstīs, piemēram, Londonas grāmatu tirgu, Latvijas ekspozīciju Londonas Dizaina biennālē vai Baltijas simbolisma mākslas izstādi Parīzē. Latvijas institūta izstrādātās mediju programmas atbilstoši noteiktai interešu jomai radīja iespēju žurnālistiem skatīt konkrētus kultūras faktus plašākā vēsturiskā un sociālā kontekstā.

Latvijas simtgades stāsts atsedzas ne tikai īpašu notikumu programmā, bet arī dažādu procesu un jomu attīstības vērojumos. Tā, piemēram, Euronews dzīvesstila žurnāliste Inesa Fresinē (Ines Fressynet) līdzās savam galvenajam mērķim – Riga Fashion Week apmeklējumam, novērtēja arī citus kultūras objektus, tai skaitā Latvijas Nacionālo bibliotēku. Žurnālistes vērtējumā tā ir Rīgas atslēga: “Panorāmas skats pa bibliotēkas logu uz pilsētas tūrisma apskates vietām ir lielisks sākums ceļojumam Latvijas stila un dizaina pasaulē.”

 

Atšķirīgu skatījumu ieguva Ungārijas žurnālists Sabolčs Vorošs (Szabolcs Vörös, attēlā pa labi) no politiskā nedēļraksta “Heti Válasz”. Viņa pirmais “apskates objekts” bija armijas ikdienas dzīve un mācības Ādažu poligonā. Žurnālists intervēja Ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kādreizējo Latvijas Valsts prezidenti Vairu Vīķi Freibergu, Zemessardzes komandieri brigādes ģenerāli Aināru Ozoliņu (attēlā pa kreisi), NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktoru Jāni Sārtu un citus ekspertus un amatpersonas, lai iegūtu dažādos viedokļos balstītu priekšstatu par Latvijas iekšpolitiku un ārpolitiku aizsardzības kontekstā. Latvijas ceļu uz brīvību ilustrēja ekskursija Kara muzejā, savukārt laikmetīgās mākslas izstāde “Nākotnes valsts” izstāžu zālē “Arsenāls” vizītes noslēgumā piedāvāja vīzijas un prognozes izteiktas metaforu valodā.

 

Latvijas simtgades gadā Latvijas institūts vēl plāno uzņemt žurnālistus no Šveices, Vācijas, AAE, Ēģiptes, Uzbekistānas, Polijas, Tallinas, Šveices, Itālijas, Grieķijas un citām valstīm, iepazīstinot ar dažādiem notikumiem (4. maija svētkiem, Dziesmu svētkiem, 18. novembra svinībām) un dažādām nozarēm: uzņēmējdarbību, gastronomiju, iekšpolitiku, laikmetīgo mākslu u.c.

vairāk

27.02
2018
Prezentēts Latvijas simtgadei veltīts video klips

Prezentēts Latvijas simtgadei veltīts video klips

Mēs zinām, kur uzlādēt ierīces. Bet kur uzlādējas cilvēki? Savā zemē un savā tautā: no cilvēka uz cilvēku, no sirds uz sirdi.

 

Latvijas institūts (LI) prezentējis Latvijas valsts simtgadei (LV100) veltītu videoklipu latviešu un angļu valodās, kas pieejams LI komunikācijas kanālos – portālā Latvia.eu, Facebook kontos “If you like Latvia, Latvia likes you”, “Latvian Institute” un “Kaut kas mīļš no Latvijas”. Foto no pasākuma un klipi lejupielādei pieejami arī LI Flickr kontā, kā arī YouTube kontā.

 

“Šis ir stāsts par mūsu kopīgo spēka avotu. Sava valsts ir liela vērtība – mēs katrs ar savu enerģiju, domām un darbiem veidojam tautas demokrātisko spēku, ar ko ejam cauri pārbaudījumiem un svinām mūsu kopīgos sasniegumus. Latvijas simtgades svinību gads ir iespēja atgādināt sev un pasaulei, ka mēs esam demokrātiska sabiedrība ar dziļām saknēm un stipru valstsgribu,” saka LI direktore Aiva Rozenberga.

 

Gluži kā valsts arī šis klips ir tapis, daudziem cilvēkiem ieguldot savu enerģiju. Klipā redzamo tēlu lomās iejutās grupa “Rāva”, keramiķe Laima Grigone, dejotāji Dārta Apsīte un Mārcis Benužs, pirtnieks Valdis Ķīķeris, tenisiste Kristiāna Linda Zahare, meža sieva Inese Pūra un ziemas peldētājs Imants Vašķis, Gaja un viņas saimnieks Lauris Ivanovs, šahists Miķelis Vingris un operdziedātāja Inga Šļubovska-Kancēviča, bet “torni” būvēja Ričards Prikulis.

 

Klipa koncepcijas autori ir aģentūras DDB Latvia komanda, klipu veidoja Tritone Studio un režisors Lauris Ābele, par skanisko dimensiju rūpējās studija MUTE un latviešu elektroniskās mūzikas grupa “Bandmaster”. Dažāda veida tehnisko atbalstu sniegušas kompānijas BB Rental, SDG Lighting un Gigi Bloks, savukārt telpas filmēšanai laipni atvēlēja kultūras pils “Ziemeļblāzma”.

 

Videoklipu paredzēts izplatīt dažāda līmeņa starptautiskos pasākumos Latvijā un ārvalstīs sadarbībā ar Latvijas vēstniecību un pārstāvniecību tīklu, ministrijām, pašvaldību, privātā un nevalstiskā sektora organizācijām. LI aicina ikvienu, kam tuvs klipa vēstījums, dalīties ar to savos sociālo tīklu kontos.

 

Pasākumā LI prezentēja arī grāmatu par Latviju angļu valodā “Latvia 100 Snapshot Stories”, kur simts īsos stāstos sniegta visaptveroša informācija gan par mūsu kultūras kodiem, tradīcijām un valstiskuma veidošanos, gan mūsdienu dzīvesveida tendencēm un sasniegumiem dažādās jomās, iezīmējot arī attīstības virzienus nākotnei.

 

Vairāk informācijas:

Ieva Stare, LV100 projektu vadītāja

Latvijas institūts

T. 67503639, ieva.stare@li.lv

vairāk

23.02
2018
Ielūdzam uz Latvijas simtgadei veltīta videoklipa pirmizrādi

Ielūdzam uz Latvijas simtgadei veltīta videoklipa pirmizrādi

Latvijas institūts (LI) ielūdz uz Latvijas valsts simtgadei (LV100) veltīta videoklipa latviešu un angļu valodās pirmizrādi pirmdien, 2018. gada 26. februārī, plkst. 15:30 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30. Klips radīts sadarbībā ar reklāmas aģentūru DDB Latvia un studiju Tritone Studio.

 

“Sava valsts ir liela vērtība – mums visiem ar savu enerģiju, domām un darbiem tā ir jānes cauri pārbaudījumiem un jāsvin mūsu kopīgie sasniegumi. Latvijas simtgades svinību gads ir iespēja atgādināt sev un pasaulei, ka mēs esam demokrātiska sabiedrība ar dziļām saknēm un stipru valstsgribu,” norāda LI direktore Aiva Rozenberga.

 

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam informēt par savu dalību pasākumā līdz 2018. gada 26. februāra plkst. 12:00, rakstot uz e-pasta adresi info@li.lv vai telefoniski – 67503663.

 

Vairāk informācijas:

Ieva Stare, LI LV100 projektu vadītāja

ieva.stare@li.lv, 67503639

 

vairāk

20.02
2018
Atklāta simtgades programma Vācijā

Atklāta simtgades programma Vācijā

17. februārī Latvijas Republikas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Baltijas mūzikas festivāla ietvaros Berlīnes koncertnamā Konzerthaus Berlin ar uzrunu atklāja Latvijas valsts simtgades svinības Vācijā, kas sākās ar mediju semināru vācu kultūras un tūrisma žurnālistiem, iepazīstinot ar Latvijas simtgades programmu, un sekojošu izcilās ērģelnieces Ivetas Apkalnas koncertu. Latvijas valsts simtgades programmu un centrālos notikumus žurnālistiem prezentēja Latvijas institūta direktore Aiva Rozenberga.

Baltijas mūzikas festivāls Berlīnē ieskandina Latvijas simtgades svinības Vācijā. Festivāla ietvaros uzstājas tādi Latvijas mūziķi kā Iveta Apkalna, Valsts Akadēmiskais koris Latvija, vokālais ansamblis Latvian Voices, māsas Skrides un Kristīne Blaumane.

Latvian Voices koncerta ietvaros 21. februārī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra rīkos ekonomisko semināru, kurā pasākuma dalībnieki tiks iepazīstināti ar Latvijas investīciju vidi un veiksmīgiem Latvijas uzņēmumiem, kuri meklē sadarbības partnerus Vācijā.

Simtgades svinības Berlīnē tiks ievadītas arī ar Latvijas Televīzijas dokumentālās filmas “Paslēpes mūzikā. Elīna Garanča” pirmizrādi pasaulslavenās operdziedātājas klātbūtnē 20. februārī. Filma tiks demonstrēta starptautiskajā filmu tirgū Avant Première, kas notiek paralēli kinofestivālam Berlinale.

19. februārī Berlīnē Nacionālais kino centrs kopā ar Lietuvas un Igaunijas partneriem rīkos Baltijas valstu simtgadēm veltītu pieņemšanu kinofestivāla Berlinale ietvaros.

Savukārt jau 18. februārī ar koncertu Berlīnes Universität der Künste savu simtgadei veltīto Eiropas koncertturneju noslēgs Baltijas Akadēmiju orķestris, kurā pārstāvēti talantīgākie Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas audzēkņi.

vairāk