10.08
2018
LI piedalās raidījumā "La Dolce Vita" un iesaka simtgades receptes

LI piedalās raidījumā "La Dolce Vita" un iesaka simtgades receptes

Lai stāstītu par Latvijas kulinārajām tradīcijām mūsu valsts simtgades griezumā, skatītāju iecienītajā pavāršovā “La Dolce Vita. Ar Roberto” viesojās Latvijas institūta ārvalstu mediju koordinatore un ēdiena kultūras pētniece dr. art. Astra Spalvēna, iepazīstinot ar rasola vēsturi.

 

Gadsimta sākumā rasols ticis gatavots no izsmalcinātām importa sastāvdaļām, bet 20. gadsimta vidū tas bijis viens no retajiem ēdieniem Latvijas virtuvē, kas apvieno gaļu un zivi. Savukārt kopš padomju laikiem rasols viennozīmīgi ir īstena svētku galda klasika.

 

Šeit atradīsiet ne tikai Astras ieteiktās receptes, bet arī ēdienu pagatavošanas procesa soli pa solim video.

 

vairāk

30.07
2018
LI aicina diasporas skolas iesaistīties paaudžu stiprināšanas akcijā

LI aicina diasporas skolas iesaistīties paaudžu stiprināšanas akcijā

Jau trešo gadu pēc kārtas Latvijas institūts aicina latviešu diasporas skoliņas iesaistīties paaudžu stiprināšanas akcijā sociālās kustības #GribuTeviAtpakaļ ietvaros un darināt īpašus svētku sveicienus sociālās aprūpes centros mītošajiem senioriem Latvijā.

 

“Uzadi, sarūpē, dāvini rakstainus cimdus un 18.novembrī – valsts 100.dzimšanas dienā – sasildi sevi un Latviju!” Ar šādu uzsaukumu lielos svētkus svinēt aicina Latvijas valsts simtgades birojs, tāpēc arī LI ir domājis par to, kā šo simbolu integrēt šī gada bērnu sveicienos Latvijas senioriem valsts svētkos.

 

No 2018.gada 1.septembra līdz oktobra vidum latviešu diasporas skoliņu audzēkņi tiek aicināti darināt sveicienus ar latviešu rakstainajiem cimdiem, izmantojot mūsu senču no paaudzes paaudzē nodoto cimdu rakstu un krāsu salikumu kombinācijas. Esam daudzkārt bijuši liecinieki tam, ar kādu saviļņojumu bērnu sveicienus saņem sociālās aprūpes centru iemītnieki, un arī rakstainu cimdu formā veidoti apsveikumi noteikti sasildīs senioru sirdis Latvijas 100. dzimšanas dienā!

 

Aicinām diasporas skoliņu skolotājus informēt par šo LI iniciatīvu savas skolas audzēkņus un viņu vecākus. Lūgums līdz š.g. 5.septembrim informēt LI par vēlmi atbalstīt šo iniciatīvu, rakstot e-pastu uz info@li.lv ar norādi “Svinam LV100 rakstainos cimdos”, norādot paredzamo apsveikumu skaitu, ko skoliņas audzēkņi varētu sagatavot. Pēc dalības apstiprinājuma saņemšanas LI sazināsies ar jums un vienosies par organizatoriskajiem darbiem, lai nodrošinātu, ka Latvijas seniori saņem īpaši viņiem radītos rakstainos cimdus valsts svētku priekšvakarā. Sveicienu sūtīšanas un saņemšanas laiks būs no oktobra vidus līdz 11.novembrim – Lāčplēša dienai, bet laikā no 11.-17.novembrim LI rīkos pasākumu kādā no sociālās aprūpes centriem.

 

Foto: Ogres Mākslas skola

vairāk

16.07
2018
Dziesmu un deju svētki izpelnījušies plašu rezonansi ārvalstu medijos

Dziesmu un deju svētki izpelnījušies plašu rezonansi ārvalstu medijos

Ar vērienu Latvijā aizvadīts viens no valsts simtgades svinību galvenajiem notikumiem – Dziesmu un deju svētki. Kā sarunā ar “900 sekundēm” norāda Latvijas institūta direktore Aiva Rozenberga, tas ir izpelnījies ļoti plašu starptautisku rezonansi.

 

“Mediju lapas ir noklātas no Amerikas līdz Japānai, no Ķīnas līdz Francijai, par visu Eiropu nemaz nerunājot. Dziesmu svētku laikā šeit uz vietas bija kādi 100 žurnālisti no ārvalstīm. (..) Japāņi pat gatavo divas dokumentālās filmas par Dziesmu svētkiem. Tas vien liecina par to, ka mēs jau esam cilvēces mantojumam izdarījuši ko būtisku un joprojām to darām. Ja esam nokļuvuši “New York Times” vienā lapā ar Briseles NATO samitu un Trampu, tad mēs redzam, ka tas jau kļūst par tādu ģeopolitisku stāstu. Ne tikai kultūras tradīciju,” stāsta A. Rozenberga.

 

Latvijas institūts sadarbojas ar ārvalstu medijiem un organizē mediju vizītes Latvijā.

 

Visu interviju skatieties šeit.

vairāk

16.07
2018
Latvijas institūts pošas dalībai Somijas sarunu festivālā

Latvijas institūts pošas dalībai Somijas sarunu festivālā

Latvijas institūts kopā ar Latvijas vēstniecību Somijā 19.07. organizē Latvijas dalību Somijas sarunu festivālā Suomi Areena pilsētā Pori. Sarunas tēma, protams, būs Latvijas simtgade un Latvijas attīstības vīzija, formulējot to ar konceptu "Greenovative”.

Jēdzienā greenovative (no angļu valodas – green + innovative) apvienojas ilgtspējības un dabas aizsardzības principi ar inovācijām un radošumu. Šis koncepts var kalpot par vadlīniju gan ekonomikas kopējai attīstībai, gan dažādu nozaru skatījumā (izglītība, infrastruktūra, uzņēmējdarbība, dzīvesveids, u.c.).

Kopā ar Latvijas institūtu sarunu festivālā piedalīsies un par greenovative pieeju savā darbā stāstīs trīs interesanti lektori. Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors profesors Tālis Juhna skaidros, kā zaļo inovāciju attīstībā var iesaistīties universitātes. Par inovatīvu pieeju mūsu videi – un konkrēti Baltijas jūrai – stāstīs Latvijas Hidroekoloģijas institūta direktore Anda Ikauniece, savukārt pavisam jaunus apvāršņus pašattīstībā pavērs biohacking.lv kustības Latvijā līdzdibinātājs Kaspars Vendelis, kurš apņēmies nodzīvot 120 gadus.

Diskusijas noslēgumā ar inovatīvu priekšnesumu klausītājus priecēs kokles meistare Laima Jansone, ar Latvijā pazīstamā DJ Monsta palīdzību piešķirot šim tradicionālajam instrumentam pavisam jaunu mūsdienīgu dimensiju.

vairāk