27.05
2016
Latvijas Institūtā notiks albuma “Trejdeviņi koklētāji” ieskaņas koncerts

Latvijas Institūtā notiks albuma “Trejdeviņi koklētāji” ieskaņas koncerts

Kultūras menedžmenta centrs “Lauska” laidis klajā albumu “Trejdeviņi koklētāji”, un tā ieskandināšana Rīgā notiks ceturtdien, 2.jūnijā plkst. 18.00 Latvijas Institūtā, Pils ielā 21. Ieeja brīva. Piedalīsies albuma sastādītājs Valdis Muktupāvels, koklētāji Latvīte Cirse, Sanita Sprūža un citi.

Albums piedāvā mūsdienu kokles spēles panorāmu Latvijā: te vienkopus skan dažāda veida šobrīd spēlētās kokles – tradicionālās, modernizētās, elektriskās un koncertkokles. Arī skaņdarbu stilistika ir daudzveidīga – no tradicionāla autentiskuma līdz mūsdienīgiem eksperimentiem un minimālistiskām meditācijām, no kokļu solo, duetiem un ansambļiem līdz kopspēlei ar ģitāru, vijolēm, čellu, perkusijām, saksofonu un citiem instrumentiem. Mūziku papildina bagātīgi ilustrēta grāmata ar Valda Muktupāvela apskatu par koklēšanas tradīcijas attīstību Latvijā un projektā iesaistīto koklētāju komentāriem un atziņām.

Albumā dzirdami tādi koklētāji kā Valdis Muktupāvels, Latvīte Cirse, Laima Jansone, Māris Muktupāvels, Dina Liepa, Baiba Indrēvica, Sanita Sprūža, Kristīne Ādmine, Leanne Barbo, Ansis Jansons, Jenni Venelainena un ansambli Cantata.

Skaņdarbs “Melnā jūra”, ko izpilda Valdis Muktupāvels (kokle) un Ainars Šablovskis (alta saksofons) noklausāms šeit: https://soundcloud.com/lauska/melna-jura-valdis-muktupavels-ainars-sablovskis

Albums iznācis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Foto: Ieva Luka/LETA

vairāk

25.05
2016
Ko par Latviju raksta ārvalstu mediji? 2016. gada janvāris – aprīlis

Ko par Latviju raksta ārvalstu mediji? 2016. gada janvāris – aprīlis

Lai uzzinātu, ko par Latviju raksta ārvalstu prese, Latvijas Institūts regulāri apkopo starptautisko mediju publikācijas par dažādiem ar Latviju saistītiem tematiem. Ārvalstu mediju pārskatā iekļauti lielākajos pasaules medijos publicētie raksti no 2016. gada janvāra līdz aprīlim, kuri domāti starptautiskai auditorijai, kas lasa angļu, franču, krievu, vācu, spāņu valodās. Analizēti arī materiāli no mazākiem medijiem kaimiņos lietuviešu un igauņu valodā.

Gada pirmajos četros mēnešos aplūkotas 1903 publikācijas. No kopējā materiāla skaita 28.9% materiālus veidojuši Krievijas mediji, tam seko Lietuvā (19.86%) un ASV (11.19%) reģistrētos mediju uzņēmumos veidotas publikācijas. No aplūkotajām publikācijām 29.55% bija ar pozitīvu ievirzi, 25.46% negatīvu ievirzi, bet neitrāli Latvija atspoguļota 44.99% gadījumu. No 550 publikācijām, kuras saistībā ar Latviju veidojuši Krievijas mediji, 28 ir ar pozitīvu ievirzi, 224 ar negatīvu un 298 ir neitrāli vērtēti materiāli. Savukārt no Lietuvas mediju veidotajām publikācijām šajā laika posmā 163 ir pozitīvas, 49 negatīvas un 166 neitrālas.

Visvairāk ārvalstu mediju materiāli, kuros atspoguļota Latvija, veidoti par iekšlietu jomu (24.49%). Tajos plaši atspoguļota imigrācija no Tuvo Austrumu zemēm, kā arī patvēruma meklētāju uzņemšanas procedūras Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Tāpat Latvijas vārds parādās materiālos, kuros diskutē par obligātajam patvēruma meklētāju kvotām ES. Ārvalstu mediji aplūkojuši arī Latvijā pieņemtos likumus par musulmaņu apģērba nēsāšanu sabiedriskā vietā. Nākamā joma, kurā bieži parādījies Latvijas vārds ir sports (16.51%). Visbiežāk Latvija pieminēta saistībā ar latviešu basketbolista Kristapa Porziņģa gaitām Nacionālajā basketbola asociācijā. Pēc sporta tēmas seko ārlietas (11.45%), ekonomika un finanses (10.99%) un drošība (8.18%). Ārvalstu medijos joprojām ziņo par Latvijas ekonomisko izaugsmi, analizējot ekonomikas tendences un jaunākās izmaiņas. Drošības jomā, īpaši ASV un Vācijas lielākajos medijos, ziņo par NATO darbībām tās dalībvalstīs Austrumeiropā – militāro spēku nosūtīšanu uz Baltijas reģionu, militārās mācības un diskusijas par Krievijas agresīvo ārpolitiku.

 

Foto: Valts Kleins

vairāk

23.05
2016
Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studenti iesaistās Latvijas tēla veidošanā

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studenti iesaistās Latvijas tēla veidošanā

Latvijas Institūta (LI) direktore Aiva Rozenberga ar kolēģiem pirmdien, 23. maijā tikās ar Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes (LU SZF) studentiem, lai “Latvijas stāstu darbnīcā” apspriestu ar Latvijas popularizēšanu ārvalstīs saistītus jautājumus un uzzinātu studentu skatījumu par stāstiem un vēstījumiem, ko izmantot Latvijas ārējā komunikācijā.
LU SZF studenti uzskata, ka pasaulē jāstāsta mūsu veiksmes stāsti par cilvēkiem, uzņēmumiem un sportu. Svarīgi ir runāt nevis par vietām, kas ir jāredz, bet par lietām, kas jāpiedzīvo. Par latviešiem studenti saka šādi: “Latvietis ir kā sīpoliņš - tāds vēss, bet kopumā ir jau OK”. Latvija ir svētku zeme, kur vasarā ik nedēļas nogali norisinās dažādi svētki, kuros var piedalīties gan klātienē, gan virtuāli, jo viss, kas Latvijā notiek, ir atrodams internetā, un tas ir īpaši raksturīgs Latvijai. Studenti uzsvēra arī to, ka latviešu folkloras zīmes ir skaists dizaina elements, ko daudzi Latvijā izmanto dažādos mūsdienīgos veidos, kā arī to, ka ziedu pasniegšana Latvijā ir ļoti svarīga – katram dzīves gadījumam ir savas tradīcijas kā un kādi ziedi jāpasniedz.
“Latvijas stāstu darbnīcas” jau notikušas Ventspils Augstskolā, Vidzemes Augstskolā, Liepājas Universitātē un Latvijas Universitātē. Arī Latvijā studējošajiem ārzemju jauniešiem Latvijas Institūts sarīkojis pirmo “Latvijas stāstu darbnīcu” ar nosaukumu “Stories of Latvia”, kas notika 9. maijā radošās darbības nedēļas “Radi! 2016” ietvaros.

Attēli no Latvijas stāstu darbnīcas: https://flic.kr/s/aHskzFHk5h

vairāk

18.05
2016
Latvijas Institūta pārstāvji tiksies ar sadarbības partneriem Liepājā un Aizputē

Latvijas Institūta pārstāvji tiksies ar sadarbības partneriem Liepājā un Aizputē

Lai veicinātu Latvijas radošo industriju starptautisko atpazīstamību, ceturtdien, 19. maijā Latvijas Institūta (LI) direktore Aiva Rozenberga kopā ar kolēģiem piedalīsies dažādos pasākumos ar nevalstisko organizāciju, radošo industriju, akadēmiskās vides un pašvaldību pārstāvjiem Liepājā un Aizputē.

Liepājā A.Rozenberga uzstāsies Liepājas Universitātes rīkotās 19. starptautiskās konferences “Sabiedrība un kultūra: lokālais un globālais” atklāšanā, un kopā ar LI sabiedrisko attiecību speciālistu Kasparu Rūkli vadīs “Latvijas stāstu darbnīcu” studentiem, kas nesen atgriezušies, vai nākotnē plāno doties apmaiņas studijās uz ārzemēm. Paredzēta arī tikšanās ar Liepājas Domes un Liepājā strādājošo radošo industriju kolēģiem, lai pārrunātu konkrētas idejas, kā Liepājas sasniegumus popularizēt ārvalstīs.

Aizputē LI pārstāvji tiksies ar nevalstiskajām organizācijām – mākslinieku rezidenci “Serde”, jauniešu “Ideju māju” un biedrību “Tuesi.lv”, kuras veidotos materiālus LI jau izmantojis savā komunikācijā. Satikšanās Aizputē notiks jaunā uzņēmēja Sandra Štāla beķerejā, kas ir attēlota biedrības “Tuesi.lv” videostāstā un LI sociālajos medijos sasniegusi plašu auditoriju visā pasaulē. LI plāno turpināt sadarbību ar “Tuesi.lv” un izmantot biedrības simtgades projektā veidotos materiālus arī turpmāk. 

vairāk