02.05
2016
Latvijas Institūta Baltā galdauta svētki pulcē Doma laukuma kaimiņus

Latvijas Institūta Baltā galdauta svētki pulcē Doma laukuma kaimiņus

Par godu 4. maijam, Latvijas Institūts (LI) šodien rīkoja Baltā galdauta svētkus saviem Doma laukuma kaimiņiem, uz kuriem bija kopā pulcējušies ap 70 cilvēkiem, kas dzīvo vai strādā tuvākajā apkaimē. Ar šiem pagalma svētkiem LI vēlas mudināt latviešus visā pasaulē Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4.maijā iedzīvināt jaunu Baltā galdauta svētku tradīciju.

Pasākumā tika atklāts mākslinieka Māra Bišofa īpaši Baltā galdauta svētkiem veidots zīmējums, uzstājās dziedātājs Normunds Ķietis un folkloras kopa “Talsi”. Kaimiņi pie balti klāta galda mielojās ar kliņģeri, kurš bija veidots kā skaitlis 138, tādējādi simbolizējot “paldies” tiem 138 Augstākās Padomes deputātiem, kuri 1990. gada 4. maijā nobalsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu.

Augstu laimi Latvijai uzsauca pārstāvji no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Latvijas Radio, portāla Latvieši.com, Ārlietu ministrijas, muzeja “Rīgas Birža”, viesnīcas “Gūtenbergs”, kā arī citi viesi.

LI direktore Aiva Rozenberga pasākumā uzrunājot kaimiņus teica: “Es gribētu, lai Baltā galdauta svētku tradīcijā ieviestos “paldies” teikšanas rituāls, lai mēs katrs, ap galdu sēžot, pasacītu savu lielo “paldies” saviem senčiem, savai ģimenei, draugiem, radiem, kaimiņiem un uzsauktu augstu laimi Latvijai. Tie ir svētki, kuros mēs varam pateikt paldies visiem 138 “par” brīvību balsojušajiem deputātiem 4. maijā un stiprināt to neredzamo nabas saiti, kas mūs visus pasaulē vieno ar Latviju.”

LI piedāvā arī dažas idejas aktivitātēm Baltā galdauta svētkos: galda klāšana un izrotāšana, nākotnes plānu kalšana, dziedāšana, dejošana, gavilēšana, iešana rotaļās, senu vecmāmiņas recepšu izmēģināšana, kopīga puķu stādīšana un sportisku sacensību rīkošana ar kaimiņiem.

LI sadarbībā ar portālu “Delfi” aicina arī citus Baltā galdauta svētku rīkotājus, īpaši ārpus Latvijas, iemūžināt savus svētkus fotogrāfijās un dalīties ar tām sociālajos tīklos Facebook, Twitter, Instagram, Flickr, YouTube, Draugiem.lv un citos, izmantojot tēmturus #mans4maijs un #BaltaisGaldauts. Interesantākās fotogrāfijas “Delfi” plāno publicēt atsevišķā Baltā galdauta svētkiem veltītā sadaļā portālā www.delfi.lv.

 

Īsi video fragmenti no LI Baltā galdauta svētkiem ir skatāmi Facebook profilā Kaut kas mīļš no Latvijas.

 

Attēli no LI Baltā galdauta svētkiem: https://www.flickr.com/photos/140654936@N05/albums/72157665484033324

vairāk

27.04
2016
Latvijas Institūts aicina Doma laukuma kaimiņus uz Baltā galdauta svētkiem

Latvijas Institūts aicina Doma laukuma kaimiņus uz Baltā galdauta svētkiem

Latvijas Institūts (LI) aicina savus Doma laukuma kaimiņus – pārstāvjus no uzņēmumiem un organizācijām, kas strādā Doma laukuma apkaimē Vecrīgā – uz Baltā galdauta svētkiem, kas notiks pirmdien, 2. maijā no 11:00 līdz 12:30 Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas iekšpagalmā, Pils ielā 20. Ar šo pasākumu LI vēlas mudināt latviešus visā pasaulē līdz Latvijas simtgadei Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4.maijā iedzīvināt jaunu Baltā galdauta svētku tradīciju.

LI rīkotajos svētkos paredzēts sapulcēties pie balti klāta galda, savstarpēji iepazīties, teikt svētku novēlējumus Latvijai, nodziedāt kādu dziesmu, kā arī mieloties ar kādā Latvijas mazpilsētā ceptu kliņģeri. Īpašu pārsteigumu par godu LI Baltā galdauta svētkiem ir apsolījis karikatūrists Māris Bišofs, dziedātājs Normunds Ķietis un folkloras kopa “Talsi”.

Latvijas simtgades birojs ir aicinājis latviešus Latvijā un ārzemēs atzīmēt 4. maiju ar savu ģimeni, draugiem un kaimiņiem, nosvinēt to, ka Latvijai ir pašai sava valsts un pārrunāt, ko visi kopā vēlamies Latvijai uzdāvināt simtajā dzimšanas dienā. Atsaucoties šim aicinājumam, LI rīko svētkus saviem kaimiņiem, lai pēc tam par tiem pastāstītu latviešiem ārzemēs un rosinātu viņus svinēt 4. maiju, lai kurā pasaules malā viņi atrastos.

LI sadarbībā ar portālu “Delfi” aicina arī citus Baltā galdauta svētku rīkotājus, īpaši ārpus Latvijas, iemūžināt savus svētkus fotogrāfijās un dalīties ar tām sociālajos tīklos Facebook, Twitter, Instagram, Flickr, YouTube, Draugiem.lv un citos, izmantojot tēmturus #mans4maijs un #BaltaisGaldauts. Interesantākās fotogrāfijas “Delfi” plāno publicēt atsevišķā Baltā galdauta svētkiem veltītā sadaļā portālā www.delfi.lv.

 

Vairāk informācijas par Baltā galdauta svētku ideju: www.lv100.lv

vairāk

26.04
2016
Notiks Vairas Vīķes-Freibergas “Saules dainu” piektās grāmatas atvēršanas svētki

Notiks Vairas Vīķes-Freibergas “Saules dainu” piektās grāmatas atvēršanas svētki

Latvijas Institūts (LI) sadarbībā ar grāmatu apgādu “Pētergailis” rīko Vairas Vīķes-Freibergas grāmatas “ Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” un Imanta Freiberga sastādītās tautas dziesmu izlases “Laima. Mūža licējiņa” atvēršanas svētkus. Tie notiks 28. aprīlī, plkst.17:30 Latvijas Nacionālajā kultūras centrā, Pils laukumā 4. Ieeja ar ielūgumiem, mediju pārstāvji laipni aicināti piedalīties.

Vairas Vīķes-Freibergas grāmata “Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” noslēdz daudzu gadu darbu ar Saules dainām un piecu sējumu ciklu, kuru māksliniecisko ietērpu radījis mākslinieks Ilmārs Blumbergs. “Uzsākot darbu pie Saules dainām, kurā jau sākotnēji, dziesmu tekstus publicējot, atklājās vajadzība tos konceptuāli iedalīt trīs krasi atšķirīgās kategorijās. No šīm „Trejādām Saulēm” kosmoloģiskā saule bija viena, fiziskā saule – otra, bet mitoloģiskā jeb teiksmainā saule – trešā. Ļoti plašajā fiziskās saules dziesmu korpusā savukārt bija saskatāmi trīs atšķirīgi fiziskās saules aspekti: hronoloģiskā saule kā debesu pulkstenis, siltā saule – saistīta ar meteoroloģiskiem laika apstākļiem un gaišā saule kā dienas gaismas parādība. Katrā šajā fiziskās saules kategorijā bija tik daudz dziesmu, ka par katru no tām nācās izdot atsevišķu sējumu, līdz ar ko šis „Mitoloģiskās Saules” sējums būtībā ir piektais, sākotnēji paredzētās triloģijas vietā,” saka Vaira Vīķe-Freiberga.

Imanta Freiberga sakārtotajā izlasē “Laima. Mūža licējiņa” publicētas 2220 tautas dziesmas, kurās parādās Laimas, Laimes vai laimes vārds, sniedzot plašu pārskatu par šo tēlu un tā izpausmēm.

Grāmatu atklāšanas pasākuma gaitā Latvijas Institūta vadītāja Aiva Rozenberga izjautās grāmatu autorus, skanēs Raimonda Tigula mūzika.

Ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstu abas grāmatas ir pieejamas publiskajās bibliotēkās katrā no 119 Latvijas pašvaldībām.

 

Attēli: Vairas Vīķes-Freibergas grāmata “ Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” un Imanta Freiberga sastādītā tautas dziesmu izlase “Laima. Mūža licējiņa”.

 

 

vairāk

20.04
2016
Latvijas Institūts kopā ar ārvalstu vēstniecībām Latvijā un diplomātiem piedalīsies Lielajā talkā dzīvnieku patversmē

Latvijas Institūts kopā ar ārvalstu vēstniecībām Latvijā un diplomātiem piedalīsies Lielajā talkā dzīvnieku patversmē

Latvijas Institūts (LI) ir aicinājis Latvijā akreditētās ārvalstu vēstniecības kopā ar Latvijas Institūta un Latvijas Ārlietu ministrijas kolēģiem sestdien, 23. aprīlī piedalīties Lielajā talkā un sakopt Juglas dzīvnieku patversmes “Labās mājas” apkārtni. Talkas noslēgumā tās dalībnieki izvedīs patversmē mītošos suņus pastaigā pa mežu.

“Lielā Talka ir izvirzījusi par mērķi Latvijai kļūt par pasaulē tīrāko valsti 2018. gadā. Sagaidot valsts simtgadi, mums ir lieliska iespēja visiem kopā pasaulei parādīt mūsu talkošanas prasmes un zināšanas, kā kopā sasniegt valstij tik veselīgu mērķi un arī dalīties savās zināšanās ar citām pasaules valstīm, kur vides tīrība un ilgtspējības jautājumi joprojām ir liels izaicinājums. Daudzu valstu organizācijas ir izrādījušas lielu interesi par šo Latvijas pieredzi, kurā ir iesaistīti visi – no iedzīvotāja līdz pat Valsts Prezidentam. Idejas lielums nav atkarīgs no valsts  lieluma, izšķiroša ir tikai sabiedrības kopīga vienošanās par tās piepildījumu,” uzsver LI direktore Aiva Rozenberga.

Šobrīd savu dalību talkā ir apstiprinājušas Zviedrijas, Spānijas, Kanādas, Ukrainas un Moldovas vēstniecības Latvijā. Pēc LI informācijas, Lielajā talkā savos dabas sakopšanas pasākumos iesaistīsies arī ASV un Lielbritānijas vēstniecības.

LI sadarbībā ar Lielās talkas rīkotājiem popularizē talkošanas ideju pasaulē kā vienu no pozitīvām pieredzēm, ar ko Latvija pamatoti lepojas un ko var pārņemt arī citās valstīs. 

 

Foto: Rojs Maizītis

vairāk